Luggage restrictions

Ograniczenia w przewożeniu bagażu

What things should not be carried in your hand luggage?

There are strict rules about what you can and cannot carry in your hand luggage. Packing your suitcase properly can make it much easier to get through security and ensure a peaceful and trouble-free journey.

What can't be carried in checked baggage?

Checked baggage is also subject to restrictions on what items can't be carried. Dimensions and permissible dimensions depend on the airline.

Transporting oversized luggage.

Airlines provide guidelines on their websites regarding appropriate packing, especially for sports equipment (e.g. bicycles). The procedures for transporting this type of luggage depend on the carrier.

Jakich rzeczy nie należy przewozić w bagażu podręcznym?

Bagaż kabinowy (podręczny) to ten który można mieć przy sobie na pokładzie samolotu. Waga i wielkość jest uzależniona od przewoźnika. Standardowo waga wynosi 10 kg, a wymiary bagażu powinny się mieścić w przedziale 40 x 30 x 20.

Pakowanie bagażu podręcznego wiąże się ze ściśle określanymi zasadami, które dotyczą tego, co można przewozić a czego nie wolno. Linie lotnicze oraz lotniska ustanawiają przepisy, niezbędne aby uniknąć dodatkowych kontroli czy konieczności pozostawienia niektórych przedmiotów przed wejściem na pokład samolotu. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółowymi przepisami.

W bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć przedmioty takie jak noże, scyzoryki, nożyczki, golarki, brzytwy oraz żyletki. Nawet małe nożyczki do paznokci czy pilniki są konfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa. Jeśli są to przedmioty niezbędne w podróży, powinny być przewożone w bagażu rejestrowanym.

Do grupy przedmiotów niebezpiecznych i zabronionych zaliczają się także powszechnie znane przedmioty użytku domowego: druty, szydełka, szpikulce do lodu, tasaki i korkociągi, a także narzędzia: śrubokręty, wiertaki czy klucze francuskie.

Przedmioty, które mogą być użyte jako broń lub stanowią zagrożenie, również są objęte ograniczeniami. Należą do nich: broń palna lub ostra, paralizatory, ciężkie narzędzia, kije oraz gaz pieprzowy. Dotyczy to również substancji toksycznych i łatwopalnych np. farb w aerozolu, gaśnic, butli z gazem, płynu do zapalniczek oraz fajerwerków.

Istotnym tematem jest przewożenie płynów (kosmetyki, żele do ciała, balsamy) w bagażu podręcznym. Tutaj przepisy są bardzo restrykcyjne. Dozwolone są płyny, żele i aerozole w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. a łączna suma pojemników nie może przekraczać 1 litra. Wszystkie muszą być zapakowane razem w przezroczystą, zamykaną torebkę o pojemności do 1 litra. Istnieją jednak wyjątki dotyczące przewozu płynów. Dotyczy to żywności dla niemowląt, która jest niezbędna podczas lotu oraz leków na receptę (należy mieć przy sobie receptę na nazwisko pasażera).

wskazówka

Do bagażu podręcznego nie możemy spakować też butelki z wodą do picia. Jeśli chcemy wnieść na pokład płyny poza dozwolonym limitem, możemy je zakupić już po odprawie w strefie bezcłowej.

Czego nie można przewozić w bagażu rejetrowanym?

Bagaż rejestrowany, czyli ten, który przewożony jest w luku bagażowym pod pokładem samolotu. Maksymalne wymiary bagażu rejestrowanego 20 kg wynoszą 80 x 120 x 120 cm. Wymiary te mogą się różnić w zależności od linii lotniczych.

W bagażu rejestrowanym nie wolno przewozić sprzętów w których znajdują się baterie litowo-jonowe (np. powerbanki, telefony), substancji chemicznych i toksycznych( np. gaśnice, kwasy, zasady, sprężone gazy, trucizny, aerozole obezwładniające, materiały radioaktywne), łatwopalnych czy wybuchowych (np. dynamit, fajerwerki, granaty, paliwo płynne, pojemniki z gazem).

Transport takich rzeczy jak broń myśliwska i sportowa, jest możliwy po okazaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń i licencji. Podlega on dodatkowej opłacie, jeśli przewożony jest w specjalnych futerałach, jako oddzielny bagaż. Mała broń zapakowana do bagażu rejestrowanego w ramach przysługującego limitu nie podlega dodatkowej opłacie.

wskazówka

Sprzęt łuczniczy, bezpiecznie opakowany, można przewozić tylko jako bagaż rejestrowany. Bagaż taki jest wliczany w limit bagażu rejestrowanego.

Przewożenie bagażu o nietypowych rozmiarach (ponadwymiarowego)

Wszystkie przedmioty o wymiarach przekraczających 100 cm długości, 65 cm wysokości i 75 cm szerokości uznawane są za bagaż ponadwymiarowy.

Do bagażu ponadwymiarowego zalicza się m. in. narty, torby ze sprzętem golfowym, deski surfingowe, wózki inwalidzkie, rowery, instrumenty muzyczne oraz plecaki z luźnymi bądź wystającymi elementami. Maksymalny ciężar sprzętu sportowego nie może przekroczyć 32 kg. W przypadku cięższego sprzętu, jego przewóz możliwy jest jedynie jako CARGO.

Procedury przewożenia tego typu bagażu są zależne od przewoźnika, różne linie lotnicze mają własne regulacje. Dlatego najlepiej jest zgłosić wcześniej niestandardowy bagaż, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Ważne jest również aby zapewnić ochronę wierzchnią przewożonego przedmiotu. Opakowanie na bagaż pozawymiarowy nie powinno być materiałowe, ale o sztywniejszej strukturze, produkowane specjalnie do przewozu lotniczego. Linie lotnicze na swoich stronach internetowych zostawiają wytyczne w kwestii odpowiedniego zapakowania, szczególnie dotyczy to sprzętu sportowego (np. roweru).

wskazówka

Maksymalny ciężar sprzętu sportowego nie może przekroczyć 32 kg. W przypadku cięższego sprzętu, jego przewóz możliwy jest jedynie jako CARGO.